0
1
2
3

"W życiu miałem wielu przyjaciół i nieprzyjaciół,
lecz przyjacielem bez zdrady była mi zawsze książka"
                                                                                                        Gustaw Morcinek

Biblioteka szkolna zaprasza:
od poniedziałku do piątku w godzinach 7.45 - 14.45

 

 

    W ubiegłym roku szkolnym  podczas zdalnego nauczania został przesłany do redakcji ogólnopolskiego czasopisma nauczycieli bibliotekarzy „Biblioteka w Szkole" artykuł autorstwa Bożeny Szczepaniak  pt. "Wylosuj sobie książkę do przeczytania". Miło nam poinformować, że ukazał się we wrześniu 2020 roku. Dotyczy on zabawy czytelniczej, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów klas I-III, ale chętnie brali też w niej udział uczniowie klas starszych. Trwała kilka tygodni, a gdy się zakończyła, część  uczniów nie kryła swojego rozczarowania z jej zakończenia.

 

 

Biblioteka w szkole - zobacz

 

 

 

 

 

Wylosuj sobie książkę do przeczytania - zobacz zdjęcie

 

 

 

Plebiscyt na ulubione książki - zobacz więcej

Zachęcamy dzieci w przedziałach wiekowych 5-6 lat i 7-10 lat z powiatu puławskiego do udziału w konkursie plastycznym "Świat bajki" organizowanym przez Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika. Prace należy przesłać mailem do 30 IV 2020 r.
Szczegóły dotyczące konkursu po kliknięciu na link.
https://domchemika.pl/aktualnosci,2020-04-01,konkurs-plastyczny-swiat-bajki.html

 

Szanowni Państwo

      Pragniemy zainteresować uczniów czytaniem, które powinno im towarzyszyć także w dorosłym życiu. Informując o tym, chcielibyśmy zachęcić Państwa do podjęcia indywidualnych, codziennych działań prowadzących do uświadomienia dzieciom przyjemności płynącej z czytania. Żyjemy obecnie w świecie zdominowanym przez media, w związku z tym, długotrwała tradycja powszechnego czytania i czerpania z książek pożytków oraz radości została zepchnięta na margines. W dobie komputeryzacji życia i rozwoju cywilizacji telewizja i Internet stały się zarówno dla dzieci jak i młodzieży wartością nadrzędną. Pochłaniają one mnóstwo wolnego czasu i grożą uzależnieniem. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu nawyku czytania. To właśnie w domu rodzinnym ma miejsce pierwszy kontakt dziecka z książką. Państwo, jako Rodzice, jesteście osobami, z którymi dzieci identyfikują się najbardziej i ich zachowania są naturalnym odzwierciedleniem Waszych zachowań. Z tego względu rola Rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodego człowieka jest nieoceniona. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka nieodzownym elementem życia, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu rodzinnego i szkoły.
Nie ulega wątpliwości, że codzienne czytanie:
* Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
* Uczy myślenia, poprawia koncentrację;
* Poszerza wiedzę ogólną;
* Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
* Rozwija język, pamięć i wyobraźnię;                                        
 *Wskazuje motywy postępowania bohaterów książek i konsekwencje ich zachowań    
* Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
* Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
* Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
* Wzmacnia poczucie własnej wartości;
* Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
      Szanowni Państwo, pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywamy z biegiem lat. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytano i w których zaszczepiono miłość do książek, na pewno sięgną po nie w kolejnych etapach życia. Nawyk kontaktu z książką jest pewnego rodzaju posagiem intelektualnym, który decyduje nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o jego cechach charakteru, preferowanych wartościach i przyjmowanych postawach.     Wspólne głośne czytanie ze starszym dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Kluczem do sukcesu jest wiedza. Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Dzieci, które czytają, potrafią mądrzej myśleć, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, lepiej radzą sobie w szkole i w życiu. O tym musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo - Rodzice.

Ksiażka o koronawirusie

 Szanowni Rodzice!
Polecamy  Państwu darmową ilustrowaną książkę dla dzieci dotyczącą epidemii koronawirusa pt. Masz tę moc!
Dzięki niej w zrozumiały dla małych odbiorców sposób można wytłumaczyć zaistnialą obecnie sytuację i zasady zachowania się w tym trudnym dla wszystkich okresie. Książkę można przeczytać po kliknięciu na link: biblioteczkaokruszka.pl/kategory/książki/wydawnictwo-olesiejuk/

Regulamin biblioteki szkolnej

Pasowanie na czytelnika - październik 2016r.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2016

Konkurs "Wiem, bo czytam"

zobacz zdjęcia w galerii foto

       W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W 2016 roku przebiegał pod hasłem „Książka to dopiero początek…”
W związku z tym w bibliotece szkolnej odbyła się trzecia edycja konkursu dla uczniów klas IV-VI pt. „Wiem, bo czytam”.
Najlepsi okazali się: Klaudia Paradowska z kl. VIb, Zuzia Szaruga z kl. VIb i Zachariasz Strojek z kl. Vb.
Zwycięzcom Gratulujemy.

Czy warto pomagać?

       W październiku i listopadzie uczniowie klas II i III wzięli udział w zajęciach inspirowanych książką Wioletty Piaseckiej pt. ”Sześć życzeń Natalki”. Po wysłuchaniu baśni o niewidomej dziewczynce rozmawialiśmy o życiu ludzi niewidomych. Dzieci zapoznały się z pismem Braille’a, rozpoznawały przedmioty na podstawie dotyku i dźwięku. Dzięki zajęciom uczniowie mogli uświadomić sobie, że człowiek jest szczęśliwy wtedy, kiedy może pomóc innym.

Zerówki w bibliotece

  • Pierwsza wizyta

       W I półroczu dzieci z oddziałów zerowych  były częstymi gośćmi w królestwie książek. Podczas pierwszej wizyty maluszki poznały pomieszczenia biblioteki, zasady wypożyczania książek oraz bawiły się wykorzystując wiersze Juliana Tuwima. Na zakończenie otrzymały pamiątkowe zakładki przygotowane specjalnie z tej okazji.

  

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     W dniach 22.11.2016 - 30.11.2016 r. w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci z zerówek uczestniczyły w zajęciach literackich, podczas których rozmawialiśmy o misiach – bohaterach różnych książek, czytaliśmy bajki, rozwiązywaliśmy zagadki.

 

  • Pierwsza książka

       Nawyk czytania należy kształtować od najmłodszych lat. Dzieci, którym czytano mają większą wiedzę, lepiej radzą sobie w życiu i w szkole. Pierwsza, samodzielnie wybrana w szkolnej bibliotece książka sprawiła dużą radość małym czytelnikom.

  • Czytamy książki o zwierzętach

       W lutym dzieci z oddziałów zerowych wzięły udział w zajęciach, podczas których czytaliśmy książkę o słoniu, który wysiedział jajko oraz rozwiązywaliśmy zagadki o zwierzętach.

 

W październiku 2015 roku wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w ramach którego nagraliśmy m.in. film pt. "Mania czytania"

Mania czytania

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniach 25.11.2014 - 27.11.2014 r. w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci z zerówek uczestniczyły w zajęciach literackich, podczas których rozmawialiśmy o misiach – bohaterach różnych książek, czytaliśmy bajki, rozwiązywaliśmy zagadki.   Odwiedź galerię foto

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2014

               W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W 2014 roku przebiegał on pod hasłem „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.
W związku z tym biblioteka szkolna ogłosiła konkurs dla uczniów klas IV-VI pt. „Wiem, bo czytam”.
Klasy 0-III uczestniczyły w „Spotkaniach z bajką”

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2013r.

Biblioteka szkolna zaprasza