0
1
2
3

"W życiu miałem wielu przyjaciół i nieprzyjaciół,
lecz przyjacielem bez zdrady była mi zawsze książka"
                                                                                                        Gustaw Morcinek

Biblioteka szkolna zaprasza:
od wtorku do piątku w godzinach 8.00- 14.45, poniedziałek - praca wewnętrzna

Tu miło spędzamy czas. Można znaleźć ciekawe książki i czasopisma, odrobić lekcje, skorzystać z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej, które nasza szkoła otrzymała z projektów Europejskiego Funduszu Społecznego. Tu redagujemy gazetkę szkolną, tu działa też Klub Przyjaciół Bilblioteki.

 

Plebiscyt na ulubione książki - zobacz więcej
 

Zachęcamy dzieci w przedziałach wiekowych 5-6 lat i 7-10 lat z powiatu puławskiego do udziału w konkursie plastycznym "Świat bajki" organizowanym przez Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika. Prace należy przesłać mailem do 30 IV 2020 r.
Szczegóły dotyczące konkursu po kliknięciu na link.
https://domchemika.pl/aktualnosci,2020-04-01,konkurs-plastyczny-swiat-bajki.html

 

Szanowni Państwo

      Pragniemy zainteresować uczniów czytaniem, które powinno im towarzyszyć także w dorosłym życiu. Informując o tym, chcielibyśmy zachęcić Państwa do podjęcia indywidualnych, codziennych działań prowadzących do uświadomienia dzieciom przyjemności płynącej z czytania. Żyjemy obecnie w świecie zdominowanym przez media, w związku z tym, długotrwała tradycja powszechnego czytania i czerpania z książek pożytków oraz radości została zepchnięta na margines. W dobie komputeryzacji życia i rozwoju cywilizacji telewizja i Internet stały się zarówno dla dzieci jak i młodzieży wartością nadrzędną. Pochłaniają one mnóstwo wolnego czasu i grożą uzależnieniem. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu nawyku czytania. To właśnie w domu rodzinnym ma miejsce pierwszy kontakt dziecka z książką. Państwo, jako Rodzice, jesteście osobami, z którymi dzieci identyfikują się najbardziej i ich zachowania są naturalnym odzwierciedleniem Waszych zachowań. Z tego względu rola Rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodego człowieka jest nieoceniona. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka nieodzownym elementem życia, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu rodzinnego i szkoły.
Nie ulega wątpliwości, że codzienne czytanie:
* Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
* Uczy myślenia, poprawia koncentrację;
* Poszerza wiedzę ogólną;
* Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
* Rozwija język, pamięć i wyobraźnię;                                        
 *Wskazuje motywy postępowania bohaterów książek i konsekwencje ich zachowań    
* Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
* Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
* Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
* Wzmacnia poczucie własnej wartości;
* Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
      Szanowni Państwo, pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywamy z biegiem lat. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytano i w których zaszczepiono miłość do książek, na pewno sięgną po nie w kolejnych etapach życia. Nawyk kontaktu z książką jest pewnego rodzaju posagiem intelektualnym, który decyduje nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o jego cechach charakteru, preferowanych wartościach i przyjmowanych postawach.     Wspólne głośne czytanie ze starszym dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Kluczem do sukcesu jest wiedza. Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Dzieci, które czytają, potrafią mądrzej myśleć, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, lepiej radzą sobie w szkole i w życiu. O tym musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo - Rodzice.

Ksiażka o koronawirusie

 Szanowni Rodzice!
Polecamy  Państwu darmową ilustrowaną książkę dla dzieci dotyczącą epidemii koronawirusa pt. Masz tę moc!
Dzięki niej w zrozumiały dla małych odbiorców sposób można wytłumaczyć zaistnialą obecnie sytuację i zasady zachowania się w tym trudnym dla wszystkich okresie. Książkę można przeczytać po kliknięciu na link: biblioteczkaokruszka.pl/kategory/książki/wydawnictwo-olesiejuk/

Regulamin biblioteki szkolnej

Pasowanie na czytelnika - październik 2016r.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2016

Konkurs "Wiem, bo czytam"

zobacz zdjęcia w galerii foto

       W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W 2016 roku przebiegał pod hasłem „Książka to dopiero początek…”
W związku z tym w bibliotece szkolnej odbyła się trzecia edycja konkursu dla uczniów klas IV-VI pt. „Wiem, bo czytam”.
Najlepsi okazali się: Klaudia Paradowska z kl. VIb, Zuzia Szaruga z kl. VIb i Zachariasz Strojek z kl. Vb.
Zwycięzcom Gratulujemy.

Czy warto pomagać?

       W październiku i listopadzie uczniowie klas II i III wzięli udział w zajęciach inspirowanych książką Wioletty Piaseckiej pt. ”Sześć życzeń Natalki”. Po wysłuchaniu baśni o niewidomej dziewczynce rozmawialiśmy o życiu ludzi niewidomych. Dzieci zapoznały się z pismem Braille’a, rozpoznawały przedmioty na podstawie dotyku i dźwięku. Dzięki zajęciom uczniowie mogli uświadomić sobie, że człowiek jest szczęśliwy wtedy, kiedy może pomóc innym.

Zerówki w bibliotece

  • Pierwsza wizyta

       W I półroczu dzieci z oddziałów zerowych  były częstymi gośćmi w królestwie książek. Podczas pierwszej wizyty maluszki poznały pomieszczenia biblioteki, zasady wypożyczania książek oraz bawiły się wykorzystując wiersze Juliana Tuwima. Na zakończenie otrzymały pamiątkowe zakładki przygotowane specjalnie z tej okazji.

  

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     W dniach 22.11.2016 - 30.11.2016 r. w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci z zerówek uczestniczyły w zajęciach literackich, podczas których rozmawialiśmy o misiach – bohaterach różnych książek, czytaliśmy bajki, rozwiązywaliśmy zagadki.

 

  • Pierwsza książka

       Nawyk czytania należy kształtować od najmłodszych lat. Dzieci, którym czytano mają większą wiedzę, lepiej radzą sobie w życiu i w szkole. Pierwsza, samodzielnie wybrana w szkolnej bibliotece książka sprawiła dużą radość małym czytelnikom.

  • Czytamy książki o zwierzętach

       W lutym dzieci z oddziałów zerowych wzięły udział w zajęciach, podczas których czytaliśmy książkę o słoniu, który wysiedział jajko oraz rozwiązywaliśmy zagadki o zwierzętach.

 

W październiku 2015 roku wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w ramach którego nagraliśmy m.in. film pt. "Mania czytania"

Mania czytania

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniach 25.11.2014 - 27.11.2014 r. w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci z zerówek uczestniczyły w zajęciach literackich, podczas których rozmawialiśmy o misiach – bohaterach różnych książek, czytaliśmy bajki, rozwiązywaliśmy zagadki.   Odwiedź galerię foto

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2014

               W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W 2014 roku przebiegał on pod hasłem „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.
W związku z tym biblioteka szkolna ogłosiła konkurs dla uczniów klas IV-VI pt. „Wiem, bo czytam”.
Klasy 0-III uczestniczyły w „Spotkaniach z bajką”

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2013r.

Biblioteka szkolna zaprasza